Powrót

willa hansa lehmanna

Willa Hansa Lehmanna

Do prestiżowych realizacji architektonicznych należy secesyjny budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sikorskiego l07. Budowla zlokalizowana jest w północne) zabudowie pierzei, w sąsiedztwie parku Wiosny Ludów. Jest to dawna willa fabrykancka wzniesiona W 1903 roku z inicjatywy inżyniera Hansa Lehmanna. Projekt architektoniczny powstał w pracowni berlińskiego architekta Karla Edouarda Bangerta.

Willa wzniesiona została na planie wielobocznym jako budynek dwukondygnacyjny, podpiwniczony z użytkowym poddaszem.Bryła budynku nakryta jest wielopołaciowym dachem z wystawkami i lukarnami doświetlającymi poddasze. Elewacje budynku zostały ukształtowane w indywidualnych formach architektonicznych. W elewacji południowej usytuowany jest ganek z wejściem głównym, otwarty na zewnątrz arkadami, część środkowa trzyosiowa, zwieńczona facjatą zamkniętą giętkim gzymsem. Centralnym elementem budynku jest reprezentacyjny, dwukondygnacyjny hall, gdzie zachowały się elementy wyposażenia i wystroju w stylu secesyjnym, w tym kaflowy piec, fantazyjnie ukształtowana krata oraz malowidła ścienne. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się prokuratura, od 1989 roku po generalnym remoncie zlokalizowano w nim siedzibę biblioteki wojewódzkiej.

Willa Hansa Lehmanna pałac dwór nowa marchia gorzów Willa Hansa Lehmanna pałac dwór nowa marchia gorzów Willa Hansa Lehmanna pałac dwór nowa marchia gorzów Willa Hansa Lehmanna pałac dwór nowa marchia gorzów Willa Hansa Lehmanna pałac dwór nowa marchia gorzów Willa Hansa Lehmanna pałac dwór nowa marchia gorzów Willa Hansa Lehmanna pałac dwór nowa marchia gorzów Willa Hansa Lehmanna pałac dwór nowa marchia gorzów


Pokaż widok na większej mapie