Powrót

janczewo jahnsfelde

Janczewo (Jahnsfelde)

W 1933 r. liczyło 750 mieszkańców, od 1925 r. przybyło ich aż 112. Głównie za sprawą parcelacji części majątku i powstania nowej kolonii. Majątek rycerski od lat 50. XIX w. dzierżył ród von Carnap, mając rezydencję w położonym pośrodku wsi klasycystycznym dworze (z ok. 1830 r.), wypełnionym pamiątkami rodzinnymi. Żona Konstantina v.c. - hr. Martha z domu Longpre, pochowana została w niezachowanym grobowcu rodzinnym (z 1880 r., stał w pałacowym parku). Za sprawą pierwszego małżeństwa była ona szwagierką króla Egiptu (jej pierwszy mąż to egipski książę Aly Fazil). Pogrzeb Marthy von Carnap odbył się w obrządku katolickim. Po 1945 r. pałac i mauzoleum padły ofiarą dewastacji, która nie pozostawiła po nich śladu. Istnieje nadal poewangelicki kościół patronacki dawnego majątku Jahnsfelde.

W nadwarciańskim roczniku historyczno-archiwalnym nr 4 ukazał się ciekawy artykuł dotyczący właścicielki majątku w Janczewie " W czasopiśmie "Heimatblatt" Nr 10/95 ukazało się zdjęcie byłych mieszkańców Janczewa, a wśród nich Pani Margarety Vogt, z domu von Carnap. Pani ta zachęcała do korespondencji w sprawach związanych z jej rodzinną wsią, Janczewem. W liście, będącym odpowiedzią na nasze pytanie, p. M. Vogt pisze: "Zmarła baronowa von Carnap urodziła się 7 stycznia 1877 r. w Paryżu jako Marta Frezet de Longpré. Jej pierwszym mężem był brat egipskiego króla (prawdopodobnie Fuada I), książę egipski Aly Fazil. Po raz drugi wyszła za mąż za barona von Camap z Janczewa. Nosił on imiona: Constantin, Philipp, Ottomar, Gerhard. Baronowa zmarła 24 czerwca 1928 r. w Neapolu i stamtąd przywieziono ją w trumnie do kościoła katolickiego przy ul. Warszawskiej, gdzie odbyły się uroczystości pogrzebowe (zmarła była katoliczką, jej mąż ewangelikiem). Podczas mszy żałobnej śpiewały znakomite włoskie śpiewaczki: Mafalda Salvatini i Gigli. Mąż zmarłej, baron von Carnap, zmarł 30 czerwca 1969 roku w Kairze". Tak więc pierwszy mąż przyszłej baronowej von Camap był autentycznym Egipcjaninem i królewskim bratem (według informacji Pani Vogt był on bratem króla Faruka, jednak ten urodził się dopiero w 1920 r. i w chwili śmierci baronowej nie był jeszcze królem, miał 8 lat, chodzi więc z pewnością o jego ojca Fuada I). Ostatnio w prasie lokalnej ukazały się informacje o odkrytych w podziemiach kościołów w Janczewie i Gralewie trumien. Nie wiadomo jak dotąd, czyje szczątki one kryją. Na efekt badań związanych z tym odkryciem trzeba więc trochę poczekać."

Janczewo Jahnsfelde  pałac dwór nowa marchia gorzów Janczewo Jahnsfelde  pałac dwór nowa marchia gorzów Janczewo Jahnsfelde  pałac dwór nowa marchia gorzów Janczewo Jahnsfelde  pałac dwór nowa marchia gorzów Janczewo Jahnsfelde  pałac dwór nowa marchia gorzów Janczewo Jahnsfelde  pałac dwór nowa marchia gorzów Janczewo Jahnsfelde  pałac dwór nowa marchia gorzów


Pokaż widok na większej mapie