Powrót

machary machern

Machary(Machern)

We wsi dwór klasycystyczny z I połowy XIX w., parterowy, założony na planie wydłużonego prostokąta z portykiem wspartym na kolumnach, na osi elewacji wschodniej. Usytuowany jest na obrzeżu parku krajobrazowego o powierzchni ok. 4 ha, założonego w I poł. XIX w. Rosną tu drzewa rodzime i obce, m.in. cisy. Przy drodze do Bobrówka olbrzymi głaz narzutowy (migmatytowy) o obwodzie 20,50 m (dł. 8.50 m, szer. 4.00 m, wys. 1.20 m). Osada położona 11 km na północny zachód od Strzelec Krajeńskich, przy drodze lokalnej do Bobrówka. Początek osadzie dał folwark oraz tzw. Machuswerder, który w 1844 roku wydzielony został z majątku w Buszowie. Właścicielami jego była rodzina Bieler, która wybudowała tutaj niezachowany do obecnych czasów klasycystyczny dwór oraz założyła park krajobrazowy. W 1850 roku majątek obejmował 475 ha ziemi, w tym 432 gruntów ornych i 1,5 ha lasów. Od 1851 roku właścicielami byli Franz Friedrich i Christian Wilhelm Franz Bieler. W 1858 roku majątek znalazł się w posiadaniu Theodora Friedricha Bielera. Po jego śmierci w 1872 roku majątkiem zarządzała wdowa, a od 1884 roku Hans Bieler. W 1909 roku majątek znalazł się w posiadaniu Arnolda Heydemanna. Z dawnego założenia dworskiego zachował się jedynie park krajobrazowy. Dwór został rozebrany w latach 90. XX wieku i odbudowany w formie nawiązującej do historycznej.

Źródło: http://www.strzelce.pl.

(Poniższy tekst pochodzi z książki "Obiekty zabytkowe do zagospodarowania na terenie województwa gorzowskiego" z 1981roku)Zespół dworsko-parkowy wybudowany w I połowie XIX wieku, murowany, jednokondygnacyjny, podpiwniczony. Założony na planie prostokąta. Kubatura 1.100 m3 Powierzchnia użytkowa 217 m2. Aktualnie obiekt opuszczony i nie użytkowany, zaniedbany, wymaga remontu gruntownego. Otoczony parkiem o powierzchni 4.7 ha, w którym znajduje się staw ozdobny i jezioro. Położony przy drodze ze Strzelec Krajeńskich na Barlinek. Dwór nie użytkowany, stanowi własność Strzeleckiego Kombinatu Rolnego z siedzibą w Tucznie.

Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów Machary Machern pałac dwór nowa marchia gorzów


Pokaż widok na większej mapie