Powrót

Lubno Liebenow pałac dwór

Lubno(Liebenow)

Pałac to obiekt dwukondygnacyjny z piwnicami i użytkowym poddaszem, murowany, z wysokimi schodkowymi szczytami, z prostokątną wieżą zwieńczoną bogatym krenelażem. Założony na rozbudowanym planie zarysowanego prostokątami wieloboku.Charakterystycznym elementem była dwupiętrowa wieża widokowa. Na jednej ze ścian pałacu ulokowano herb rodziny fundatorów i budowniczych von Bassewitz.Caly teren wokół ogrodzono murem, z którego pozostaly do dziś nikłe fragmenty. Do rezydencji prowadziła aleja z bramą. Park krajobrazowy o powierzchni 5,5 ha.W centrum osady dwa pomnikowe dęby szypułkowe (większy o obwodzie 530 cm).

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1243 roku, kiedy to do Lubna sprowadzeni zostali templariusze. Z innego źródła(Duncker) nazwa willa Lubnow pojawia się w 1200 roku, by w 1240 jako Liebienow być w posiadaniu śląskiego komesa Wołosto, wasala Bolesława Rogatki. W roku 1337 roku jest w posiadaniu Henninga von Wulkow oraz rodziny von Dornstedt(Dornstette). W 1345 roku własność klasztoru w Kołbaczu. Od 1492 roku do XVII wieku jest w posiadaniu rodu von Strutze vel Strausze vel Strausz lub von Strauss, właścicieli dóbr Wojcieszyce( Wormsfelde) i Różanki(Stolzenberg) koło Gorzowa Wlkp. W roku 1700 jest własnością rodu von Hanff, a w 1740 przechodzi na własność rodziny von Beerfelde z powodu długu. W roku około1870 przechodzi na własność starosty Beerfelde. To on stawia dwór, który przejmuje jego syn Friedrich Wilhelm. W 1796 roku właścicielem Lubna jest Friedrich Wilhelm von Beerfelde, którego córka Clementine Luise Sophie w roku 1841 wychodzi za mąż za porucznika D. von Bassewitz. Dnia 14 listopada 1861 roku umiera Friedrich Wilhelm von Beerfelde. Majątek przechodzi na własność D. von Bassewitz. Pałac zbudowany w latach 1865-1875 przez porucznika von Bassewitza, zamienił von Bassewitz skromną posiadłość w romantyczną budowlę w stylu neogotyckim. W 1889 roku von Bassewitz sprzedaje Lubno wraz z pałacem właścicielowi Stanowic, K.W.E. Treichelowi. Ten z kolei wydzierżawił Lubno swojemu bratu, Georgowi, który wydzierżawia Lubno bratu Karolowi Treichelowi ożenionemu z baronową von Bock. Po nim majątek przejmuje jego syn, Hans-Carl von Treichel, ożeniony z baronową von Mirbach. W 1937 roku umiera po operacji wyrostka robaczkowego, dzień po nim popełnia samobójstwo jego żona. Pozostawili trójkę dzieci: Gazelę Carmen (ur.1925), Marinę Celinę(ur. 1928) oraz Hansa Adolfa(ur. 1932r). Osierocone dzieci zamieszkały z siostrą matki Maimi von Mirbach w Poczdamie. Majątek rodzinny został sprzedany w 1939 roku przez prawnego opiekuna nieletnich Treichelów, Ericha von dem Bach-Zelewskiego. Hans-Carl był członkiem NSDAP i gorąco popierał i wierzył w Adolfa Hitlera. Częstym gościem w Lubnie był szef dystryktu na Warszawę i pogromca powstańców- Erich von dem Bach-Zalewski pochodzący z pobliskiego Bogdańca. Z inicjatywy von dem Bacha-Zelewskiego w 1932 roku doszło do wizyty Adolfa Hitlera w Lubnie.

Po wojnie własność skarbu państwa, następnie PGR. W wyniku niewystarczającego zabezpieczenia pałac uległ dewastacji, podobno część ścian uległa zawaleniu po wjechaniu do pałacu ciągnikiem rolniczym.

(Poniższy tekst pochodzi z ksiażki "Obiekty zabytkowe do zagospodarowania na terenie województwa gorzowskiego" z 1981roku).

Zespół pałacowo-parkowy pochodzacy z II połowy XIX wieku. Pałac jednobryłowy, 2,5-kondygnacyjny, podpiwniczony. Kubatura okolo 5.100 m3 Powierzchnia użytkowa okolo 570 m2.Budynek mocno zniszczony, cześciowo zawalony, uszkodzony dach, stropy i schody wewnętrzne. Otwory okienne zamurowane w celu zabezpieczenia. Otoczony parkiem zabytkowym o powierzchni 5,5 ha ze stawem ozdobnym. Okolica obfituje w lasy i wodę. Połączenie drogowe przez Bogdaniec i Witnicę z szosą Gorzów - Kostrzyn oraz przez Marwice z trasą miedzynarodową E-14.Obiekt opuszczony, nie użytkowany, należy do Urzędu Gminy w Bogdańcu.

Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór Lubno(Liebenow)pałac dwór


Pokaż -->